Termin: 27-28 wrzesień 2018r.
Mocarze z Mocni Razem – o dokonywaniu zmian w sobie, w ludziach i w społecznościach lokalnych.
Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w oparciu o partnerską współpracę: naszego Stowarzyszenia Mocni Razem, Ogólnopolskiego Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej i Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej – CAL z Warszawy oraz wspierane przez Walcownię Cynku w Szopienicach, Zespół Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka w Katowicach, Restaurację Siedlisko Stawiki. Patronat nad seminarium objął Pan dr Marcin Krupa Prezydent Miasta Katowice.
W imprezie wzięło udział ponad 100 osób z całej Polski. Seminarium odbywało się w zrewitalizowanym budynku Walcowni Cynku w Szopienicach.
Program imprezy był bardzo różnorodny zakładał wymianę doświadczeń, pokazanie dobrych praktyk w zakresie organizowania społeczności lokalnej.
Program:
I dzień 27.09.2018
Prowadzenie oraz wprowadzenie do seminarium; idea Kampanii Solidarności Codziennie oraz 20 lat rozwoju Centrów Aktywności Lokalnej Paweł Jordan – Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL / BORIS
-Zmiana jest możliwa – Agnieszka Rzepecka – były pracownik MOPS Katowice, obecnie Prezes Stowarzyszenia „Mocni Razem”/ animator społeczny
-Skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy – wyzwania organizatorów społeczności lokalnej – przewodnicząca Ogólnopolskiego Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej OFOSL – Renata Stańczyk
-Ustawa o Centrach Usług Społecznych i rola organizatora społeczności lokalnej – dr hab. Marek Rymsza- koordynator sekcji polityka społeczna, rodzina przy Prezydencie RP
-Walcownia – czyli słów kilka o historii obiektu,
w którym odbywać się będzie seminarium oraz o współpracy Walcowni ze społecznością lokalną na przykładzie projektu „Miasto Dzieci”.
Wizyty studyjne w czterech grupach:
1. „Mocarze z Mocni Razem” – o tym jak wolontariat zmienia młodych ludzi i społeczności lokalne. Jak wolontariusze wspierają i uzupełniają pracę animatorów – organizatorów społeczności lokalnej. Spotkanie z młodymi wolontariuszami, którzy aktywnie działają na rzecz społeczności lokalnych – Stowarzyszenie Mocni Razem/
2. „ Wyście z Bagna” – o współpracy społeczności lokalnej i jej członków z przedstawicielami instytucji lokalnych i miejskich.
O tym jak mieszkańcy osiedla stali się nauczycielami dla innych, jak pozyskują samodzielnie środki na realizację swoich pomysłów. Przekonamy, że zmiana w bardzo zaniedbanej społeczności lokalnej jest możliwa – Filia Klubu Osiedlowego „Siódemka” Hutniczo Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej.
3. „Aktywny Senior” – o aktywności seniorów wykraczającej poza spotkania senioralne (między innymi uczestnictwo seniorów w Radzie Dzielnicy, w Radzie Seniorów – wpływ seniorów na politykę lokalną miasta). Przedstawienie teatralne „Mantel od starzika” w wykonaniu seniorów – Stowarzyszenie Mocni Razem/Klub Spółdzielczy Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Trzynastka”.
4. „Fabryka zmian” – o zmianach w ludziach i w społeczności Nikiszowca – Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.
II dzień 28.09.2018
-Spotkanie członków Ogólnopolskiego Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej
-Wykorzystanie narzędzi obszaru kultury do organizowania społeczności lokalnej
Tomasz Ignalski – Dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury, członek Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
-Refleksja uczestników nad seminarium, praca na zasobach i potencjałach w społeczności lokalnej, gesty solidarności codziennie.