Aktualności

Po dłuższej przerwie Klub Rodzica mógł spotkać się nareszcie na grillu
integracyjnym połączonym ze świetną zabawą. Niewątpliwie był to piękny
czas, na który czekaliśmy z utęsknieniem. Była okazja do wspólnych
rozmów przy kawie, śmiech i zabawę.

Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Animacji
Młodzieżowej (CAM) w Szopienicach – etap I. Projekt finansowany ze
środków Unii Europejskiej, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych
stowarzyszenia.

Już po raz drugi mieszkańcy Zawodzia wybrali się na wyprawę rowerową, której trasa tym razem wiodła przez ścieżki rowerowe Nikiszowca, a miejscem docelowym wyprawy był Ośrodek Hipoterapeutyczny „Padok”.
Po wielu dniach burz i obfitych opadów pogoda sprawiła nam prawdziwą niespodziankę i ofiarowała nam piękne słońce. Uczestnikom wyprawy jak zwykle dopisywał dobry humor i panowała rodzinna atmosfera. To niezwykle krzepiąca myśl, że tylu mieszkańców Zawodzia aktywnie spędza czas rodzinnie i zachęca do wszelkiej aktywności najmniejsze nawet dzieci.
W miejscu docelowym czekało już na nas ognisko i wszyscy upiekliśmy pyszne kiełbaski. Chętni mogli skorzystać z przejażdżki konnej pod czujnym okiem instruktorów.
Wolontariusze stowarzyszenia w profesjonalny sposób zadbali o bezpieczeństwo na trasie przejazdu wszyscy więc szczęśliwie i bezpiecznie dotarli do domu.
Z całą pewnością to sobotnie przedpołudnie można zaliczyć do bardzo udanych, nasza wyprawa to świetny przykład propagowania zdrowego stylu życia, integracji i inicjatywy mieszkańców Zawodzia.
Działanie realizowane w ramach projektu „Damy Radę! Program aktywizacji zawodowowej i społecznej w Katowicach”

Stawiki to ulubiony kierunek naszych spacerów z seniorami. Pięknie zagospodarowany teren, woda, zieleń, dużo ławek, zaprzyjaźnione wiewiórki to dodatkowa atrakcja.
Na pierwszy wiosenny spacer wybrała się spora grupa seniorów. Jedni z kijkami do nording walking, drudzy wybrali spacer bez kijków. Ważne, że na powietrzu, w grupie, z pięknymi widokami wkoło. Działanie realizowane w ramach projektu Dzielnicowa Akademia Seniora.
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Urzędu Miasta Katowice.

Wiosna to czas radości i aktywności więc żadne wirusy nie przeszkodzą nam w działaniu. Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia zachęca społeczność lokalną do włączania się w akcje za pośrednictwem Internetu. W ostatnim czasie udało się przygotować fantastyczne upominki dla niepełnosprawnej Karoliny, która właśnie skończyła 18 lat. Drobne prezenty z ukochaną przez dziewczynę Myszką Miki przygotowały wszystkie grupy działające w ramach Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia – zarówno z Klubu Rodzica jak i Klubów Nastolatka. Udało się także stworzyć kreatywne życzenia na Dzień Matki, które pod okiem opiekunów grup nagrali nastolatkowie. Odbywający się online Klub Nastolatka zasadził też dla mam zioła w dostarczonych przez pracowników doniczkach. O formę przed nadchodzącym latem dba zaś trener personalny, z którym Klub Rodzica łączy się online, co czwartek w ramach wieczornych ćwiczeń.

Na stały kontakt z uczestnikami pozytywnie wpłynął realizowany przez pracowników CAM cykl filmów Dzień Dobry Kotłownia. W ramach cyklu społeczność lokalna jest zachęcana do aktywności na świeżym powietrzu, realizacji pasji i chwalenia się nimi. Część odcinków realizowanych jest z udziałem gości – uczestników projektu.

Stale działa też poradnictwo pedagogiczne, psychologiczne i prawne – specjaliści kontaktują się z uczestnikami za pośrednictwem komunikatorów internetowych, wiadomości e -mail i telefonicznie.

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia. Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych stowarzyszenia.

Wciąż nie zwalniamy tempa dzieje się u nas jak zwykle wiele ciekawych i inspirujących rzeczy.
Nasi wspaniali i otwarci na zdobywanie nowych umiejętności wolontariusze brali udział w kolejnych spotkaniach i szkoleniach między innymi w webinarium na temat megatrendów czy tworzenia gier terenowych. Przygotowali też filmik z okazji Dnia Mamy i nieustannie wcielają się w role reporterów przygotowując CALENewsy.
Nasze Mamy też nie próżnowały- prężnie działa kulinarny kącik sprawdzonych przepisów a Klub Mieszkańca przygotowuje się do premiery sztuki „Carpe Diem”, która planowana jest na 15.06.2020. Mieszkańcy przygotowali również małą niespodziankę z okazji Dnia Dziecka i przygotowali inscenizację teatralną „Rzepka” W ostatnim czasie ruszyła też akcja „Nasz jest ten kawałek podłogi”, która ma na celu upiększyć zakątki Zawodzia. Mieszkańcy chętnie biorą udział w wywiadach z VIP-em, w których to mieszkańcy przeprowadzają wywiady z mieszkańcami, tworzy się również opowiadanie o Zawodziu. Przygotowujemy się również do wyprawy rowerowej, która już niebawem.
Wszystkie działania realizowane w ramach projektu „Damy radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach realizowany w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Projekt jest przedsięwzięciem partnerskim, realizowanym wspólnie z miastem Katowice.
Dofinansowany ze środków Funduszu Społecznego, Budżetu Państwa, budżetu miasta i środków własnych stowarzyszenia.

Wielu z nas czuje się jakby żyło w filmie science fiction, lub brało udział w grze komputerowej. Jednakże, ani nie mamy scenariusza, w którym jest napisane co mówić i co robić, ani nie wiemy jak przejść grę oraz co czeka nas na jej końcu. Szukając tego co jest pewne i co się nie zmienia, niezłomnie wracamy do zasady, że mocni to jesteśmy tylko razem!
Dlatego działania w projekcie Szopki nie zostały zawieszone, ani na chwilę. Przenieśliśmy się do wirtualnego świata aby ten, który na co dzień dotykamy nie stał się nierozwiązywalnym problemem, a wyzwaniem, któremu podołamy. Spotkania grupy OKB są prowadzone za pomocą komunikatora Messenger, a ogień pali się w sercach uczestników grupy, którzy wspierają się wzajemnie, ćwicząc, trenując i wykonując polecenia lidera zdalnie oraz w domu. Teatr Stara Kotłownia łączy się tak samo jak grupa OKB. Podczas spotkań dzieląc się pomysłami oraz wykonaną pracą.
Zawitał również Teatr Zielony Ogórek, który zaprasza wirtualnie do świata bajki. Łącząc się na żywo z widzami, budując relację i poczucie uczestnictwa w grupie.
Animatorzy rozmawiając z uczestnikami projektu zachęcają ich, aby wykorzystać aktualny czas na własny rozwój, na sprawy domowe, które zawsze „uciekały” z powodu braku czasu oraz na bardzo ważny i potrzebny relaks. Dlatego też zostały zorganizowane spotkania integracyjno-edukacyjne z coatch Panią Edytą Kwiatkowską oraz kosmetyczką, która pokazała, że salon piękności możemy mieć nie wychodząc z domu.
Dodatkowo włączyliśmy się w akcję szycia maseczek. Pomagając i działając budowaliśmy poczucie bezpieczeństwa i naszego niezmiennego hasła „Mocni Razem”.
Kończąc zielono i optymistycznie Wiosna przyszła i jest!
Wiosna zawitała do nas inaczej niż co roku, tym razem nie szukaliśmy ją w parkach czy lasach, ale wpuściliśmy do domu. Uczestnicy osobno, a jednak razem posadzili w swoim domu rośliny przekazane od animatorów. To znak, że wiosna przyszła i wzrasta nie tylko w naszych doniczkach, ale i w sercu.
Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki-etap I realizowane w partnerstwie z Miastem Katowice współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Tak naprawdę żadne wirusy nie stanowią dla nas przeszkody do kreatywnego działania ze społecznością lokalną. Świat na chwilę się zatrzymał a my nie!
Wciąż wiele się dzieje, pracujemy w trybie online, ale efekty naszych realizacji udowadniają, że online też może być nowatorskie, integrujące i aktywizujące do działania!
Kto powiedział, że w domu nie można się rozwijać, zdobywać nową wiedzę, czy poszerzać swoje horyzonty ⁉️
Nasi wolontariusze pokazują, że w domu można wszystko. Aktywnie brali udział w warsztatach z tworzenia gier fabularnych, uczestniczyli w webinarium dotyczącym konfliktów zbrojnych. Wolontariusze wcielają się również w role reporterów i przygotowują program informacyjny o nazwie „CALe Newsy”. Nasza zdolna młodzież przygotowała też filmik dla Polaków, którzy utknęli za sprawą pandemii za granicą.
Pomysłów nie brakuje też naszym aktywnym mamom z Klubu Mam- każda z nich posiada niesamowity talent i potrafi coś innego, dlatego chętnie dzielą się pomysłami i wspólnie przygotowały warsztaty „Zdrowo koktajlowo”. Oczywiście warsztaty odbywały się online, a nasze mamy mogły cieszyć się wspólną zabawą i delektować smakiem pysznych koktajli owocowych. Za sprawą Klubu Mam ruszył również blog kulinarny, w którym mamy będą gotować i piec i dzielić się przepisami.
Klub Mieszkańca też nie próżnuje! W czerwcu planujemy premierę nowej sztuki online i cały czas trwają próby oraz nagrania. Z całą pewnością mieszkańcom nie brakuje inwencji twórczej- w ostatnim czasie prężnie pracowali nad realizacją dwóch filmów- w pierwszym wcielili się w rolę modelek i modeli i zaprezentowali prawdziwy pokaz mody domowej a w drugim wcielili się w rolę aktorów z ulubionych seriali i zagrali prawdziwe sceny. Mieszkańcy zorganizowali również koncert muzyczny na żywo pod nazwą „Muzyczni w każdym CAL-u”. Cały czas powstaje blog, w którym prezentujemy sylwetki naszych mieszkańców.
Wszystkie działania realizowane w ramach projektu „Damy radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach realizowany w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Projekt jest przedsięwzięciem partnerskim, realizowanym wspólnie z miastem Katowice.
Dofinansowany ze środków Funduszu Społecznego, Budżetu Państwa, budżetu miasta i środków własnych stowarzyszenia.

Klub Rodzica mimo aktualnej sytuacji aktywnie działa. Pozostajemy w domach, ale nasze spotkania nadal się odbywają. Jesteśmy w stałym kontakcie z uczestnikami projektu w ramach zamkniętej grupy na facebooku. Odbyło się spotkania edukacyjne z psychologiem,
wspólnie napisaliśmy bajkę, która niebawem zostanie opublikowana. Uczestniczy aktywnie włączyli się w naszą akcję “Szyjemy maseczki dla dzielnicy”. Jesteśmy razem i wspieramy się w tym trudnym dla nas czasie.

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu Centrum Animacji Młodzieżowej (CAM) – etap I.
Projekt finansowany ze środków UniiEuropejskiej, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych stowarzyszenia.

Wiosna to kwiaty, zieleń, spacery. W ostatnim czasie wszystkim nam tego brakuje. Postanowiliśmy więc wpuścić wiosnę do mieszkań. Seniorzy otrzymali specjalne wiosenne przesyłki ( sadzonki, ziemię, doniczkę) i konkretne zadanie do wykonania Wszyscy wywiązali się na szóstkę. “Wpuściliśmy” do mieszkań wiosnę, ale też uśmiech, dobrą energię- wiadomo kwiaty wyzwalają same dobre emocje.

Działanie realizowane w ramach projektu Dzielnicowa Akademia Seniora. Projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta Katowice, Unii Europejskiej i środków własnych naszego stowarzyszenia.

Wykorzystując możliwości technologiczne przenieśliśmy nasze spotkania edukacyjno–integracyjne do sieci. W miesiącu kwietniu uczestnicy Klubu Wolontariusza wzięli udział w dwóch webinariach online.
Tematyka spotkań dotyczyła wystąpień publicznych w tym: jak się do nich fachowo przygotować, jak stworzyć odpowiednią, ciekawą prezentację oraz jak uniknąć paraliżującego nas stresu.
Nauczyliśmy się jak pracować nad głosem, mową ciała i gestykulacją, co zrobić, by prezentacja przykuła uwagę słuchaczy.
Jak zwykle nasi wolontariusze podczas webinarium byli bardzo aktywni i z chęcią dzielili się swoim doświadczeniem oraz przemyśleniami. Żadne z pytań nie zostało pozostawione bez odpowiedzi.
Działanie realizowane było w ramach projektu „Damy radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach realizowany w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Projekt jest przedsięwzięciem partnerskim, realizowanym wspólnie z miastem Katowice.
Dofinasowany ze środków Funduszu Społecznego, Budżetu Państwa, budżetu miasta i środków własnych stowarzyszenia.