Aktualności

Za nami gra terenowa o intrygującym tytule „Źródła Nieszczęść”, która wszystkim uczestnikom dostarczyła bardzo wielu emocji.
Zadania zostały przygotowane przez wolontariuszy naszego stowarzyszenia z projektu Centrum Aktywności Lokalnej w Zawodziu.
Dawały one możliwość wykazania się sprytem, logiką, wiedzą oraz zręcznością. Gra miała bardzo edukacyjny charakter, mamy nadzieję, że uczestnicy zrozumieli i zapamiętali że jest taka granica, stawiana przez przyrodę, której nigdy nie powinniśmy przekraczać.

Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Animacji Młodzieżowej (CAM) w Szopienicach – etap I.
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych stowarzyszenia.

Wakacje to był czas odpoczynku ale w projekcie Centrum Aktywności Lokalnej w Zawodziu sporo się działo i nie zwalnialiśmy tempa.
Sierpień rozpoczęliśmy mocnym akcentem bo zabraliśmy się za porządki w ramach akcji „Sprzątamy dzielnicę” organizowanej przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty oraz przez Urząd Miasta Katowice.
Mamy z Klubu Mam korzystały z pogody i razem ze swymi pociechami zwiedzały okoliczne place zabaw i spacerowały w pięknych okolicznościach przyrody.
Wolontariusze wyruszali na animacje podwórkowe, które umilały czas dzieciom spędzającym wakacje w mieście. Znaleźli też czas na piknik w parku i grilla przy akompaniamencie gitary.
W sierpniu mieszkańcy po raz kolejny wzięli udział w próbie nowego przedstawienia „Twoja twarz brzmi znajomo”, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie. W tym wakacyjnym czasie powstał również kącik do sąsiedzkiej integracji wykonany przez mieszkańców z mebli z palet.
W okresie wakacyjnym cały czas powstawało nasze wspólne opowiadanie zawodziańskie oraz blog o mieszkańcach.
Ten piękny wakacyjny czas zakończyliśmy wspólnym spotkaniem, podczas którego obejrzeliśmy zachód słońca i spędziliśmy chwile we wspaniałej sąsiedzkiej atmosferze.
.Działania realizowane w ramach projektu “Damy Radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Projekt jest przedsięwzięciem partnerskim, realizowanym wspólnie z miastem Katowice.

Za nami międzypokoleniowy teleturniej pt. „Kocham Cię Życie”, w którym wzięli udział czerpiący z życia jak najwięcej seniorzy – uczestnicy DAS ZAWODZIE-Dzielnicowa Akademia Seniora, pełni zaangażowania wolontariusze z Centrum Społecznościowe Szopki oraz Klub Nastolatka-przebojowa młodzież z Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia.

Podczas spotkania wydobyto potencjał i zasoby drzemiące w międzypokoleniowych drużynach. Zdrowa, pełna humoru rywalizacja była ucztą składająca się m.in. z dreszczyku emocji, muzycznych wibracji, Sherlockowych podchodów i magicznych dźwięków. To co pozostanie niezapomniane to radość w oczach, uśmiech na twarzy i więź, którą wszyscy chcemy pielęgnować.

W Centrum Aktywności Lokalnej odbyły się w ramach spotkań edukacyjno- integracyjnych warsztaty tworzenia mebli z palet.
Celem tych warsztatów było stworzenie przez mieszkańców przyjaznego miejsca do sąsiedzkich spotkań i zagospodarowanie tej niewielkiej przestrzeni.
Prace ruszyły pełną parą, szlifierki poszły w ruch, jedna z mieszkanek dosadzała kwiaty, a inna przyniosła zioła do wsadzenia. Podczas warsztatów rodziły się nowe pomysły, mieszkańcy wykazali się niezwykłą inwencją i z całą pewnością będzie to wyjątkowy skrawek Zawodzia.
W trakcie naszych warsztatów panowała międzypokoleniowa atmosfera a pracy imali się wszyscy- ci najmłodsi i najstarsi też. Już niebawem odbędzie się inauguracja tego wspólnego miejsca sąsiedzkiej integracji.

Działanie realizowane w ramach projektu „Damy Radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach”. Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych stowarzyszenia.

Na prośbę uczestników projektu Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia powracamy do tematu zdrowego trybu życia. W miesiącach lipcu i sierpniu Justyna Dec – psychodietetyk i doradca żywieniowy realizuje cykl indywidualnych konsultacji dietetycznych dla mieszkańców Szopienic i Burowca.
W ramach spotkań określane są cele dietetyczne, dostępna jest analiza składu ciała i nawyków żywieniowych. Wspólnie z dietetykiem określone zostaną najlepsze metody osiągnięcia upragnionych celów – zdrowego stylu życia i ładnej sylwetki. Dietetyk wesprze przepisami i profesjonalną poradą.
Życzmy powodzenia!
Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Animacji
Młodzieżowej (CAM) w Szopienicach – etap I. Projekt finansowany ze
środków Unii Europejskiej, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych
stowarzyszenia.

W miesiącach letnich w projekcie Dzielnicowa Akademia Seniora postawiliśmy na ruch i przebywanie na powietrzu. Dwa razy w tygodniu (poniedziałki i środy) spacerujemy z kijkami, ale też jak ktoś woli to bez w okolicach Stawików w Sosnowcu. Jedziemy tramwajem z Zawodzia – dojazd dobry i szybki. Potem spacer wkoło wody z dwoma obowiązkowymi puntami, jeden to okolice stadionu, tam wywołujemy wiewiórki, drugi to odpoczynek na podeście z pięknym widokiem na wodę i zieleń.
Projekt Dzielnicowa Akademia Seniora realizowany jest w partnerstwie z Miastem Katowice i finansowany ze środków Urzędu Miasta Katowice.

Wakacje to czas wspólnych zabaw na świeżym powietrzu, dlatego też uczestnicy projektu Centrum Społecznościowe Szopki-etap I w ramach Wakacyjnej Akademii Animatora Podwórkowego odwiedzają place zabaw prowadząc gry i animacje dla najmłodszych. Wnoszą ze sobą radość i oczywiście kreatywne pomysły na wspólne gry i zabawy.
Balonowe szaleństwo, gry na orientację czy tańce animacyjne to jedne z wielu proponowanych animacji. Dzięki wspólnym animacjom możemy się lepiej poznać i kreatywnie spędzić czas.
Projekt Centrum Społecznościowe Szopki-etap I realizowany jest w partnerstwie z Miastem Katowice i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Po dłuższej przerwie Klub Rodzica mógł spotkać się nareszcie na grillu
integracyjnym połączonym ze świetną zabawą. Niewątpliwie był to piękny
czas, na który czekaliśmy z utęsknieniem. Była okazja do wspólnych
rozmów przy kawie, śmiech i zabawę.

Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Animacji
Młodzieżowej (CAM) w Szopienicach – etap I. Projekt finansowany ze
środków Unii Europejskiej, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych
stowarzyszenia.

Już po raz drugi mieszkańcy Zawodzia wybrali się na wyprawę rowerową, której trasa tym razem wiodła przez ścieżki rowerowe Nikiszowca, a miejscem docelowym wyprawy był Ośrodek Hipoterapeutyczny „Padok”.
Po wielu dniach burz i obfitych opadów pogoda sprawiła nam prawdziwą niespodziankę i ofiarowała nam piękne słońce. Uczestnikom wyprawy jak zwykle dopisywał dobry humor i panowała rodzinna atmosfera. To niezwykle krzepiąca myśl, że tylu mieszkańców Zawodzia aktywnie spędza czas rodzinnie i zachęca do wszelkiej aktywności najmniejsze nawet dzieci.
W miejscu docelowym czekało już na nas ognisko i wszyscy upiekliśmy pyszne kiełbaski. Chętni mogli skorzystać z przejażdżki konnej pod czujnym okiem instruktorów.
Wolontariusze stowarzyszenia w profesjonalny sposób zadbali o bezpieczeństwo na trasie przejazdu wszyscy więc szczęśliwie i bezpiecznie dotarli do domu.
Z całą pewnością to sobotnie przedpołudnie można zaliczyć do bardzo udanych, nasza wyprawa to świetny przykład propagowania zdrowego stylu życia, integracji i inicjatywy mieszkańców Zawodzia.
Działanie realizowane w ramach projektu „Damy Radę! Program aktywizacji zawodowowej i społecznej w Katowicach”

Stawiki to ulubiony kierunek naszych spacerów z seniorami. Pięknie zagospodarowany teren, woda, zieleń, dużo ławek, zaprzyjaźnione wiewiórki to dodatkowa atrakcja.
Na pierwszy wiosenny spacer wybrała się spora grupa seniorów. Jedni z kijkami do nording walking, drudzy wybrali spacer bez kijków. Ważne, że na powietrzu, w grupie, z pięknymi widokami wkoło. Działanie realizowane w ramach projektu Dzielnicowa Akademia Seniora.
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Urzędu Miasta Katowice.