Aktualności

Ferie sprzyjają wspólnym radosnym i rodzinnym chwilom na sankach, śniegu i innym zimowym szaleństwom o czym przypomina nam nasz prężnie działający Klub Mam.
Co prawda w Katowicach śniegu nie ma, ale dzielne mamy i nawet tata rodzinnie udały się na poszukiwania zimy i śniegu.
I udało się !
Wspólny wyjazd do Wisły na zimowy plac zabaw sprawił, że nie tylko dzieci poczuły klimat ferii, ale i dorośli dobrze się bawili. To był świetnie wykorzystany czas.
Działanie realizowane w ramach projektu “Damy Radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach”. Projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta Katowice i ze środków Unii Europejskiej.

Za nami czas pięknych, świątecznych spotkań z uczestnikami projektów, które aktualnie realizujemy.
W Zawodziu przy wspólnym stole zasiedli uczestnicy Centrum Aktywności Lokalnej Zawodzie oraz Dzielnicowej Akademii Seniora, w Centrum Społecznościowe Szopki spotkali się głównie ( ale nie tylko) wolontariusze z Klubu Wolontariusza w Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia świętowali uczestnicy Klubu Nastolatka i Klubu Rodzica.
Dużo wzruszeń, radości, ciepła-czego i Wam życzymy na ten świąteczny czas!

Po raz pierwszy w katowickiej dzielnicy Zawodziu oświecaliśmy świąteczną choinkę. Wielka radość, że udało się zrealizować pomysł seniorów, których wspieraliśmy od samego początku, mocno wierząc, że uda się rozświetlić dzielnicę.
Mamy dwie choinki! Jedna przy Ośrodku Sportowym Słowian, druga skromniejsza w okolicach ulicy Łącznej.
Bardzo dziękujemy za wsparcie, pomoc, zaangażowanie:
Panu Maciejowi Biskupskiemu – Przewodniczącemu Rady Miasta Katowice
Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Nadleśnictwu Katowice – PGL Lasy Państwowe
Radzie Jednostki Pomocniczej nr 3 Katowice – Zawodzie
Ziko Uroda i Zdrowie za przekazane bombki i pierniczki
OKB-grupie artystycznej za pokaz tańca z ogniem
Brawa dla cudnego Mikołaja Wernera, który wszystkich zauroczył, seniorów, którzy wykonali bombki na dwie choinki, dzieci z Zespołu Szkół nr 1 w Katowicach i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 za udział w konkursie na najładniejszą bombkę.
Cieszymy się, że tylu mieszkańców dzielnicy, przyszło wspólnie uczestniczyć w uroczystości rozpalenia choinki.
Działanie realizowane w ramach projektu Dzielnicowa Akademia Seniora. Projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta Katowice i ze środków Unii Europejskiej.

Zawsze powtarzamy, że wolontariusze to siła naszej organizacji!
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza już tradycyjnie spotkaliśmy się w Club Garage.
Była wspólna zabawa, spotkanie, śpiewanie i wspominanie tego, co w tym roku się wydarzyło, a było tego bardzo dużo! Najważniejsze były jednak podziękowania, w tym roku przyznaliśmy specjalnie wyróżnienia dla wolontariuszy, którzy swoim zaangażowaniem, postawą zasłużyli na szczególne uznanie.
Dziękujemy kochani Wszystkim Wam za zaangażowanie, otwarte serce, wspieranie wielu działań, energię, cieszymy się, że razem tworzymy ekipę MOCNI RAZEM.

Na Zawodziu prężnie działa Klub Mieszkańca. Na spotkaniach mieszkańców wciąż rodzą się nowe pomysły i ciekawe realizacje. Tym razem powstaje zawodziańska inscenizacja teatralna, która swoją premierę będzie miała w grudniu. Sztuka pod wdzięcznym tytułem: ”Bajka o życiu” opowiada o wszystkich etapach naszego życia, radościach i smutkach jakie temu towarzyszą.

Taka inscenizacja to świetny pomysł na integrację, każdy mieszkaniec ma szansę poznać proces twórczy, sprawdzić się w jakiejś dziedzinie, wcielić się w role aktora, scenarzysty czy reżysera. Mamy nadzieję, że projekt okaże się ciekawy, cieszy nas niezwykłe zaangażowanie mieszkańców, ich kreatywność i chęć działania. Smaczku dodaje fakt, że próby do naszego przedstawienie odbywają się w zaprzyjaźnionym Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie, co pozwala wchłaniać nam atmosferę teatru pełną piersią.

Działanie realizowane w ramach projektu „Damy Radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach”. Projekt współfinansowany ze środków Urząd Miasta Katowice oraz środków Unii Europejskiej.

Akademia Bezpiecznego Seniora to cykl 5 spotkań organizowanych przez Komendę Miejską Policji w Katowicach Wydział Prewencji i Zespół Profilaktyki Społecznej. W ramach akademii seniorzy uczestniczyli już w spotkaniach z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, z przedstawicielem Narodowego Banku Polskiego, dzielnicowymi oraz z pracownikiem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Włączyliśmy się w organizację spotkań w przekonaniu, że bezpieczeństwo seniorów to bardzo ważna sprawa.

Ostatnie spotkanie ze przedstawicielem straży pożarnej odbędzie się 21.11.2019 o godzinie 15 w Klubie Spółdzielczym Trzynastka. Dziękujemy Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej za pomoc w organizacji cyklu spotkań dla seniorów.

W piątek 15.11.2019 w Centrum Animacji Młodzieżowej „Kotłownia” odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „HIT Kawiarenka”, dedykowane głównie społeczności lokalnej. Tym razem mieszkańcy Szopienic i Burowca mieli okazję wysłuchać wierszy absolwentów i aktualnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 44 w Katowicach. Byli również goście specjalni w tym grupa „Tyjater z naszego platzu”.
To był cudowny wieczór integrujący społeczność lokalną, klimatyczny, refleksyjny, ale też pełen radości i humoru.

Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki- etap I realizowane w partnerstwie z Miastem Katowice współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

W zużyte i niepotrzebne z pozoru rzeczy można wcielić nowe życie. O wielu ciekawych sposobach twórczego wykorzystania różnych materiałów mogliśmy dowiedzieć się podczas warsztatów z kreatywnego recyclingu, które odbyły się w Centrum Aktywności Lokalnej w dniach 3 i 10 października. Warsztaty prowadziła dla nas pani Agata Maciejaszek, pod której czujnym okiem zrobiliśmy woskowniki, woreczki na owoce, bidony, słoiki, etui na doniczkę oraz lunch boxy z materiałów z odzysku.
To była kreatywna ekozabawa z surowcem wtórnym, która ukazała nam możliwości twórczego wykorzystania różnych materiałów. Przekonaliśmy się, że trochę reklamówek i papieru z domieszką wyobraźni daje niesamowite efekty.
Działanie realizowane w ramach projektu „Damy Radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach”
Projekt współfinansowany ze środków Urząd Miasta Katowice oraz środków Unii Europejskiej.

Slawistyka jest dziedziną nauki, która obejmuje badanie i opis kultury krajów, narodów i języków słowiańskich. Do zbioru tych narodowości zalicza się również Polska i jej sąsiedzi, ci bliżsi jak ci dalsi. Niczym Robert Makłowicz w podróży uczestnicy projektu będą odwiedzać poszczególne kraje, należące do zbioru narodów słowiańskich, gotując ich regionalną potrawę.
Naszymi przewodnikami i nauczycielami są studenci slawistyki Uniwersytetu Śląskiego- Kasia i Filip. Na pierwszym spotkaniu przyrządziliśmy Burek i Ajvar, tradycyjne ciasto bałkańskie wraz z paprykową pastą. Przy wspólnym gotowaniu dowiedzieliśmy się co oznacza termin slawistyka, skąd pochodzą Słowianie oraz jakie występują podziały. Spotkanie było wspaniałą słowiańską ucztą przy wspólnej integracji.

Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki- etap I realizowane w partnerstwie z Miastem Katowice  współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Piątkowe popołudnie ze sztuką? Tak! W dniu 27.09.2019r w Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia odbył się wernisaż fotografii „Szopienice oczami nastolatków”. Wysłuchaliśmy prelekcji Pani Anastazji Skorok fotografki, która prowadziła spotkania edukacyjne dla naszej młodzieży. Pani Anastazja wprowadziła nas w swój świat pasji, przygód i marzeń, które świetnie łączy z pracą. Podczas wernisażu oglądaliśmy zdjęcia wykonane przez młodych uczestników warsztatów fotograficznych i drogą konkursu wyłoniliśmy zwycięzców.
Całość uświetnił koncert Weroniki Ryby laureatki XIII i XV Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Fundacji Pani Anny Dymnej.

Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki- etap I realizowane w partnerstwie z Miastem Katowice współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.