Aktualności

Koniec listopada przebiegł w magicznej atmosferze, w Centrum Animacji Młodzieżowej „Kotłownia” dnia 28.11.2022 odbył się wieczór andrzejkowy w klimacie śląskich legend
i baśni.
Zabawa z okazji Andrzejek została przygotowana przez młodzież przy wsparciu animatorów lokalnych. W trakcie tego imprezowego spotkania odwiedziła nas młodzież z Centrum Aktywności Lokalnej Zawodzie oraz młodzież z Ukrainy.
W ramach Andrzejek wolontariusze przygotowali szereg zabaw. Kabaret pod Kotłownią przedstawił krótki skecz z udziałem widzów: „Andrzejkową Familiadę”, w której zaprezentowały się dwie drużyny: Beboki i Utupce. Wodzirej zapowiadał kolejne punkty imprezy, zapraszał na parkiet, a Dj zadbał o muzykę. Strzygi przygotowały pyszną pizzę
i ciasteczka z wróżbą. Wolontariusze w przebraniu czarownic prowadziły kącik wróżb różnego rodzaju m.in. wróżby z wosku przez dziurkę od magicznego klucza, statki, serca
z imionami. Dodatkowo nie zabrakło tańców integracyjnych.

Całe wydarzenia miało na celu integrację młodzieży z różnych środowisk i pokazanie, że nie tylko dobrze się razem bawią, ale też potrafią realizować wspólnie cele jakim było to niezwykłe spotkanie.

Spotkanie Andrzejkowe realizowane było w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki w Szopienicach – II etap, w ramach którego przez Stowarzyszenie „Mocni Razem” realizowane jest zadanie: Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia,
przy współpracy z Miastem Katowice, reprezentowanym przez MOPS Katowice, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Ostatnio uczestniczyliśmy w Mobilnych Targach Kariery w Uniwersytet Śląski w Katowicach Była to świetna okazja do rozmowy ze studentami o zawodowych planach i o tym, czego mogą nauczyć się w naszym stowarzyszeniu.
U nas przede wszystkim zdobywacie praktyczne i konkretne doświadczenie w obszarze, który wspólnie ustalamy.
Wachlarz możliwości jest szeroki i różnorodny od prac biurowych, po działania z ludźmi i dla ludzi.
Zapraszamy na staże, praktyki, wolontariat, z każdym przeprowadzamy indywidualną rozmowę wstępną, określamy zakres obowiązków, wspólne oczekiwania i plan pracy.
Trzeci sektor to dobre miejsce na zdobywanie doświadczenia, a nawet zatrudnienia, mamy przykłady osób, które zaczynały u nas od stażu, wolontariatu, a potem zostały zatrudnione w naszym stowarzyszeniu.

Jak się zgłosić?
Zadzwoń (+48) 509 233 227
Napisz kontakt@mocnirazem.org

Poruszające historie, walka o marzenia, wytrwałość – to coś, co nas inspiruje. Lubimy słuchać, chcemy się uczyć i brać przykład, dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby odwiedzały nas niezwykłe osoby. 

18 października 2022 r.  gościliśmy w Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia Pana Marka Wendreńskiego, autora projektu Grandpagang, który rozwija się obecnie w obszarze social media, pisze książki, podróżuje. W spotkaniu uczestniczyli wolontariusze, lokalna młodzież, a także osoby dorosłe. 

Usłyszeliśmy historię wnuka i dziadka – projekt Grandpagang powstał w głowie Pana Marka, gdy jego dziadek musiał poruszać się na wózku. Wspólne spacery przerodziły się w bieganie, treningi i stawianie sobie kolejnych, coraz trudniejszych wyzwań. Dziadek i wnuk przebiegli razem maraton udowadniając przy tym, że ograniczenia są tylko w naszych głowach. 

Słuchając naszego gościa można było odnieść wrażenie, że to człowiek czynu i działanie przychodzi mu z łatwością. W kilku słowach: młody, kreatywny, działający z pasją i zaangażowaniem. To spotkanie uświadomiło młodzieży, jak wiele mają możliwości, jeśli tylko zdecydują się na działanie.

P.S. Młodzież zapytana czy spotkanie się podobało odpowiedziała “Było Mega!”.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki
w Szopienicach – II etap, w ramach którego przez Stowarzyszenie „Mocni Razem” realizowane jest zadanie: Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia, przy współpracy
z Miastem Katowice, reprezentowanym przez MOPS Katowice, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Jak my to lubimy! 

Lubimy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, dlatego bardzo cieszymy się z wizyty studyjnej studentów trzeciego roku zarządzania i administracji z 

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Mamy doświadczenie teoretyczne i praktyczne w realizacji projektów unijnych, przygotowujemy rozliczenia, prowadzimy szkolenia, współpracujemy z wieloma podmiotami, do tego oczywiście mamy wiedzę z zakresu prowadzenia stowarzyszenia jest więc czym się „dzielić”.

Dziękujemy za wizytę

Między wrześniem, a listopadem 2022 roku w Centrum Animacji Młodzieżowej „Kotłownia” odbywają się COOL-turowe spotkania polsko-ukraińskie w skrócie „ COOL-spotkania”.

Jest to cykl spotkań z młodzieżą narodowości polskiej i ukraińskiej, który ma celu integrację
i wzajemne międzykulturowe poznanie. 

Podczas „spotkań” prowadząca przygotowała szereg zabaw integracyjnych
i międzykulturowych dających przestrzeń do wspólnego dialogu takich jak: gry i zabawy
z muzyką,  wspólne tworzenie kalendarza ze świętami ukraińskimi i polskimi, 
motywacja do działania, postrzeganie świata – jak widzę go ja, a jak inni, pasje
i zainteresowania, świat realny, a internetowy – jakie widzimy korzyści i zagrożenia
oraz mini konkursy z nagrodami. 

Spotkania dają również młodzieży poczucie przynależności do grupy rówieśniczej
i do miejsca, które zostało stworzone z myślą o różnych osobach w wieku nastoletnim potrzebujących dla siebie chwili wytchnienia od codzienności, a jednocześnie chcących przeznaczyć ten czas na rozwój i nawiązanie nowych znajomości. W przypadku „COOL spotkań” dodatkowo młodzież ukraińska ma szansę poznać bezpośrednio kulturę i zwyczaje kraju, w którym przyszło im obecnie mieszkać, a młodzież z Polski dostała szansę
na zobaczenie jak wiele ich łączy z „sąsiadami.  Sprowadza się to do jednego wniosku,
że naprawdę „wszyscy jesteśmy tacy sami”.

Całość cyklu spotkań zostanie zakończona 19 listopada br. Jest on zapowiedzią stałych zajęć, które zostaną wprowadzone w nowym roku 2023. 

COOL-turowe spotkania polsko-ukraińskie są realizowane w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki w Szopienicach – II etap, w ramach którego przez Stowarzyszenie „Mocni Razem” realizowane jest zadanie: Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia,
przy współpracy z Miastem Katowice, reprezentowanym przez MOPS Katowice, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskie

Podczas uroczystego spotkania z okazji 10 lecia istnienia naszego stowarzyszenia był czas na wspomnienia, refleksję, podsumowania. 

Najważniejsi byli jednak goście, którzy wspólnie z nami świętowali obchody 10 lecia.

Dziękujemy za Waszą obecność, listy gratulacyjne, słowa uznania, wszystko to utwierdza nas w przekonaniu, że to co robimy ma sens.

Z Wami wszystkimi, którzy tworzyli i tworzą historię stowarzyszenia jesteśmy Mocni Razem bez Waszej pomocy, wsparcia, zaangażowania to wszystko nie byłoby możliwe!

W dniach 9-10 sierpnia 2022 r. uczestnicy Lata w Kotłowni wzięli udział w Treningu Umiejętności Społecznych TUS prowadzonym przez Katarzynę Masiulanis

Psychoedukacyjne zajęcia grupowe to sposób na to, aby m.in. nauczyć się lepiej regulować i rozumieć emocje, poprawić jakość interakcji społecznych czy też adekwatnie reagować na porażki. Tematem przewodnim TUSu, który odbył się 9-10 sierpnia 2022 r. w Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia była MOTYWACJA. Jak się zmotywować? Jak nie stracić zapału? To ważne pytania, na które młodzież poznała odpowiedź. 

Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy Lata w Kotłowni dowiedzieli się, że:

  • istnieje różnica pomiędzy myśleniem życzeniowym a oczekiwaniem
  • aby podtrzymać motywację nie wystarczy samo myślenie
  • konieczne jest wdrażanie działań przybliżających nas do celu 

Cieszymy się, że dzięki treningom młodzież może rozwijać przydatne umiejętności, uczyć się nowych zachowań i realizować swoje cele. 

Trening umiejętności społecznych został zrealizowany w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki w Szopienicach – II etap, w ramach którego przez Stowarzyszenie „Mocni Razem” realizowane jest zadanie: Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia, przy współpracy z Miastem Katowice, reprezentowanym przez MOPS Katowice, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Z dużą radością gościliśmy mieszkańców Kielc, którzy sami zmieniają swoją lokalną rzeczywistość.

Był to czas wymiany doświadczeń oraz wzajemnych inspiracji. Goście mieli też okazję doświadczyć funkcjonowania w elementach symulatora starości. 

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli się podzielić swoim doświadczeniem z naszymi gośćmi: 

Wizyta gości z Kielc utwierdziła nas w tym, że łącząc siły mieszkańców, organizacji pozarządowych i instytucji miejskich możemy zmieniać nasze lokalne społeczności na lepsze. 

W pojedynkę niewiele można zdziałać, zawsze razem możemy więcej.

Na zdjęciu wizyta w ogrodzie społecznym w Zawodziu.

Kolejny mural powstał w katowickiej dzielnicy Zawodzie dzięki pracy mieszkańców i animatorów Stowarzyszenia „Mocni Razem”. Z wielką i nieocenioną pomocą mieszkańców, wolontariuszy, stażystów Stowarzyszenia oraz dzięki wsparciu Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej odmieniliśmy wizerunek jednego z bloków przy ul. 1 Maja.
Mocno zniszczona i zabazgrana napisami ściana bloku odzyskała estetyczny wygląd. Blok znajdował się tuż obok popularnego na Zawodziu sklepu, źle wpływając na wizerunek dzielnicy. Mieszkańcy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. Po przygotowaniu ściany przez spółdzielnię nanieśliśmy mural z pozytywnym przesłaniem. Mamy nadzieję , że poprawiliśmy estetykę tego miejsca i humor zabieganych mieszkańców pędzących na codzienne zakupy.
Działanie zrealizowane w ramach zadania Centrum Społecznościowe Zawodzie, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych stowarzyszenia

Jeśli zwiedzać Jurę to w doborowym towarzystwie Klubu Wolontariusza i Klubu Mieszkańca!

Międzypokoleniowo, bo z uwzględnieniem młodzieży oraz mieszkańców młodych i tych nieco starszych ruszyliśmy na podbój ruin zamku w Olsztynie k. Częstochowy. Jura Krakowsko – Częstochowska przywitała nas upalną pogodą i pięknymi widokami. Po wspinaczce po skałach i pozostałościach zamku ruszyliśmy w dalsza podróż do Złotego Potoku, który słynie z fantastycznych pstrągów. I dobrze! Bo po krótkim spacerze nad stawem wszyscy byliśmy już głodni i spragnieni odpoczynku pod parasolem. Grupa jest już dobrze zintegrowana, więc przy posiłku toczyły się ciekawe rozmowy. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Czekamy na kolejne podróże, nawet jeśli będą to spacery po najbliższej okolicy „naszego” Zawodzia.  

Wyjazd integracyjny realizowany w ramach zadania Centrum Społecznościowe Zawodzie, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych stowarzyszenia