Aktualności

W Zawodziu rozpoczynamy nową tradycję Dzień Mieszkańca Zawodzia. Impreza zorganizowana przez mieszkańców, dla mieszkańców i z udziałem mieszkańców.
Odbyła się w ostatni weekend czerwca, atrakcji było moc! Najmłodsi mieszkańcy mogli wziąć udział w kolorowym biegu, starsi mieszkańcy czynnie uczestniczyli w grze terenowej, w różnorodnych warsztatach mogli również podziwiać występy artystyczne. Dużą atrakcją okazał się pokaz musztry i animacje dla dzieci. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę i aktywne włączenie się w organizację imprezy, szczególnie najwspanialszym na świecie wolontariuszom oraz naszemu prężnie działającemu Klubowi Mam.
Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Aktywności Lokalnej, współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Katowice i funduszy Unii Europejskiej.

Na warsztatach dietetycznych zorganizowanych dla seniorów 60+ z Zawodzia królowały owoce, był nawet sok z arbuza. Było kolorowo i bardzo smacznie, ale była też dyskusja o zdrowym żywieniu, o tym jak dbać o siebie i swoją kondycję fizyczną i psychiczną.
Warsztaty dietetyczne prowadziła Justyna Dec z Dietetyczne Wariacje.
Działanie realizowane w ramach projektu Dzielnicowa Akademia Seniora.
Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Katowice i Unii Europejskiej.

W ostatnim czasie uczestnicy projektu Centrum Społecznościowe Szopki-I etap brali udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie składało się z dwóch części teoretycznej – podczas, której ratownik przekazywał wiedzę i obrazowo przedstawiał jak zareagować i udzielić pierwszej pomocy, oraz praktycznej ukierunkowanej na nabycie konkretnych umiejętności. Uczestnicy szkolenia uczyli się reanimacji osoby dorosłej i dziecka, opatrywania skaleczeń i oparzeń, zabezpieczenia złamania czy prawidłowej reakcji w przypadku udaru.
Szkolenie zakończyło się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu. Gratulujemy uczestnikom! Posiadanie wiedzy oraz umiejętności z pierwszej pomocy przedmedycznej to prawdziwy skarb!

Nowe początki w naszym życiu pojawiają się w zazwyczaj w różnych, najbardziej nieodpowiednich i zaskakujących momentach. O początku, który wydawał się końcem opowiedziała nam Justyna Dec, nasz ostatnio zaproszony gość.
Justyna Dec jest założycielką Dietetycznych Wariacji oraz organizatorką charytatywnego biegu Oko Oko z Rakiem. Na co dzień szczęśliwa i dumna mama, kocha gotować i cieszy się życiem. W pewnym momencie swojego życia Justyna doświadczyła choroby. Spotkanie z „Rakiem” zmieniło wszystko. Justyna podzieliła się z nami swoją historią, swoją drogą, która jest codzienną wspinaczką. Justyna swoją energią, kreatywnością, wolą walki, siłą i optymizmem udowodniła, że warto i trzeba walczyć, dodatkowo potwierdzając regułę, że im wyżej tym widoki są piękniejsze!
Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki- etap I realizowane w partnerstwie z Miastem Katowice  współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Początek wakacji, więc zabraliśmy seniorów z Zawodzia do …. Meksyku.
Ale się działo! Najpierw przed południem warsztaty kuchni meksykańskiej, podczas których pod okiem rodowitej Meksykanki seniorzy przygotowywali potrawy meksykańskie. Potem po południu  tańce, degustacja potraw kuchni meksykańskiej, zdjęcia pod kaktusami w sombrero na głowie, tance integracyjne, zabawa z balonami. Główną atrakcją był występ muzyczny zespołu z Meksyku.
Słychać nas było, bo pojawili się goście, których przywiodła do nas rozchodząca się muzyka.
Dziękujemy Wszystkim za radosną, integracyjną, wspólną zabawę.
Działanie realizowane w ramach projektu Dzielnicowa Akademia Seniora, współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Katowice oraz funduszy Unii Europejskiej.

W ostatni upalny weekend grupa uczestników projektu Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia uczestniczyła w wyjazdowym Treningu Umiejętności Społecznych w  Lalikach. Młodzi ludzie uczyli się miedzy innymi współpracy w grupie, rozwiązywania konfliktów wszystko w formie aktywnej, warsztatowej. Był też czas na integrację i lepsze poznanie.

Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia realizowane w partnerstwie z Miastem Katowice  współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Wizyta studyjna we Wrocławiu była bardzo inspirująca!
Oglądaliśmy piękne przedstawienie teatralne przygotowane przez seniorów, zwiedzaliśmy tereny rewitalizowane i oglądaliśmy działania w społecznościach lokalnych. Jeden z ciekawych pomysłów to lodówka społeczna.
Dziękujemy za ciepłe przyjęcie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Nadodrze.
Wizyta Studyjna była organizowana w ramach projektu Wzmocnienie systemu wsparcia osób w wieku senioralnym i ich środowiska rodzinnego- etap I realizowanego w partnerstwie z Miastem Katowice.

Niedawno obchodziliśmy najbardziej wyjątkowe święto w roku, Dzień Mamy . Święto to weszło do kalendarza wydarzeń obchodzonych przez nasze stowarzyszenie. Wolontariusze przy wsparciu animatorów od miesiąca planowali Dzień Mamy Wolontariusza. Przygotowanie zaproszeń, części artystycznej i oczywiście prezentów zostało wykonane z wielkim sercem- bo to przecież dla naszych mam.

Podczas wydarzenia mamy wolontariuszy aktywnie uczestniczyły w zadaniach przygotowanych przez młodzież. Nauczyły się. skręcać balony, malować buzie czy tańczyć tańce integracyjne. Przy miłej zabawie, radosnej atmosferze i smacznym poczęstunku czas szybko minął. Spotkanie zakończyła piosenka, którą wolontariusze dedykowali mamom. Polały się łzy wzruszenia.

Dziękujemy Wam kochane Mamy za to, że jesteście przy nas. Kochamy Was mocno! I już teraz zapraszamy na kolejny „Dzień Mamy Wolontariusza”.

Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki- etap I realizowane w partnerstwie z Miastem Katowice  współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

W dniu 25.05 Mieszkańcy Zawodzia tłumnie stawili się pod Centrum Aktywności Lokalnej aby aktywnie spędzić popołudnie i wyruszyć na Zawodziańską Wyprawę Rowerową.

Punktualnie o 14:00 wystartowaliśmy w dobrych humorach przemierzając tereny Zawodzia i Doliny Trzech Stawów. Pogoda sprzyjała naszej inicjatywie, w pięknych okolicznościach przyrody przemierzaliśmy wspólnie kolejne kilometry wzbudzając nie lada sensację i wywołując uśmiech na twarzach przechodniów. Naszym celem była Rybaczówka nad stawem, gdzie integrowaliśmy się piekąc kiełbaski przy ognisku. Mieszkańcy Zawodzia po raz kolejny udowodnili, że wspólnie, międzypokoleniowo podejmują działania żeby aktywnie spędzać czas.

Działanie odbyło się w ramach projektu „Damy Radę! Program Aktywizacji Zawodowej i Społecznej w Katowicach”

Zdrowie jest dla wszystkich najważniejsze, warto wiedzieć, jak o nie dbać,  co ma wpływ na nasze samopoczucie, Ostatnio zorganizowaliśmy spotkania edukacyjne dla seniorów poświęcone tematyce zdrowia. Jedno na temat nadciśnienia przeprowadziły Panie farmaceutki z apteki w Zawodziu, drugie zatytułowane 8 Filarów zdrowia Pani Jolanta Zbiegieni-Kubacka- pedagog, miłośnik zdrowego trybu życia.

Działanie realizowane w ramach projektu Dzielnicowa Akademia Seniora realizowanego w partnerstwie z miastem Katowice i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.