Aktualności

Ile ludzi, tyle pomysłów mówimy- tak właśnie było przy tworzeniu wielkanocnych palm.

Każdy miał swoją koncepcję, dobierał i tworzył kolejne elementy, a my z radością patrzyliśmy na kreatywność seniorów. Dziękujemy Eli, która poprowadziła spotkanie z seniorami, dzieląc się swoimi umiejętnościami

Podczas warsztatów łączyliśmy siły i umiejętności. Seniorom pomagały stażystki: Weronika, Dominika, Ola, Justyna i Gosia, które są studentkami psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Spotkanie finansowane ze środków własnych stowarzyszenia i dzięki wsparciu darczyńców.

Taka miła niespodzianka, dotarł do nas e-mail z informacją o wyróżnieniu przyznanym przez @uniwersytetslaski:

Składamy serdeczne podziękowanie za wkład w proces kształcenia studentek i studentów kierunku praca socjalna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, poprzez realizację praktyk zawodowych i projektów socjalnych w Stowarzyszeniu.

Jest nam miło poinformować, że na podstawie opinii, które osoby studiujące wyrażają po każdej odbytej praktyce, otrzymali Państwo wyróżnienie za wysoką jakość realizowanych praktyk zawodowych w roku 2021.

Gratulujemy serdecznie i liczymy na dalszą współpracę w tym zakresie.
Z wyrazami szacunku
Ewa Leśniak-Berek
Przewodnicząca Rady Programowej Kierunku Praca Socjalna UŚ

Miałyśmy zaszczyt zorganizować spotkanie dla pięknych i mądrych kobiet z rocznika 1943.
Wszystkie panie uczęszczały od 1950 -1957 do jednej klasy w Szkole Podstawowej nr 16 przy ulicy Staszica w Katowicach-Zawodziu.
Pierwszą wychowawczynią klasy była Pani Mieszczak, a potem Pani Tucholska.
Były wspomnienia, zdjęcia, opowieści o życiu, bo każda przeżyła chwile szczęścia i smutku.
Niezwykłe spotkanie po 72 latach.

Od ponad roku zajmujemy się organizacją odpłatnych wycieczek dla seniorów.
Zwiedzamy miejsca, które są blisko, a nie zawsze znane i odkryte.

Byliśmy już między innymi w Gliwicach, Rudach Raciborskich, Brennej, Koszęcinie, Koniakowie w połączeniu z Istebną, a ostatnio w pobliskich Panewnikach.
Każde z odwiedzanych miejsc było dla wielu seniorów odkryciem, bo wiele się zmienia, na przykład ostatnim zaskoczeniem było ciekawe multimedialne Muzeum Misyjne w Panewnikach.
Każda z wycieczek jest tak przemyślana, żeby mogli w niej brać udział wszyscy seniorzy również Ci z niepełnosprawnościami, ograniczeniami ruchowymi. Zależy nam na ich aktywizacji, włączaniu w grupę, a także uwrażliwianiu grupy na potrzeby współuczestników wycieczki. 

Więcej informacji na fb: https://www.facebook.com/SeniorzyMR

W styczniu 2023 opuszczamy Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia, nie przystąpiliśmy do ogłoszonego przetargu, bo jego warunki były dla naszej organizacji trudne do przyjęcia.

Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia było miejscem, które powstało z naszych marzeń o przestrzeni dla młodzieży, bo w całej naszej zawodowej działalności zawsze prowadziliśmy działania z młodzieżą i dla młodzieży.
Setki wolontariuszy uczyło się działań społecznych w naszej organizacji, w tym właśnie w Szopienicach.

Na powstanie tego miejsca czekaliśmy 5 lat aż ze środków unijnych i budżetu miasta Katowice udało się stworzyć tą przestrzeń. Od 2018 roku zaczęliśmy ją urządzać, a od 2019 w wyniku wygranych konkursów w partnerstwie z Miastem Katowice prowadziliśmy w niej Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia.
Kotłownia zachwycać może teraz wyglądem (chociaż prawda jest taka, że sporo w niej mankamentów i stale naprawianych usterek) my wiemy jak było wcześniej.

Wiemy, bo z młodzieżą sprzątaliśmy to miejsce, robiliśmy happening, uczestniczyliśmy w warsztatach z architektami, potem ze środków unijnych, miasta, ale też własnych dbając o każdy szczegół urządzałyśmy to miejsce, żeby było z charakterem i klimatem. Urządzaliśmy wnętrze, zabiegaliśmy o funkcjonalne meble, zrobiliśmy ze środków własnych stowarzyszenia grafikę, która przedstawia wnętrza zabytkowej Walcowni w Szopienicach.
Najważniejsze jednak jest to, że Kotłownia wypełniła się młodzieżą.

W naszej pamięci pozostanie wszystko to, co się w tym miejscu wydarzyło, co możecie zobaczyć przeglądając

fb Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia oraz profil na Instagramie https://www.instagram.com/kotlownia_cam_szopienice/

Dzieliliśmy się z Wami pokazując zdjęcia, filmiki, z wszystkiego co robiliśmy w Kotłowni, żeby pokazać, że inwestycja w to miejsce miała sens. 

Niech to miejsce nadal służy szopienickiej młodzieży, niech dzieją się w niej fajne rzeczy, ale niech też będzie to miejsce w którym młodzież uczy się zmieniać rzeczywistość, bo zawsze uważaliśmy, że to jest najważniejsze, bo buduje ich i nas wszystkich przyszłość.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami wcześniej i tym, którzy byli w ostatnim czasie. Wspólnie zostawiamy w Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia swój ślad.

Wzruszyliśmy się podczas ostatniego, styczniowego  spotkania z seniorami.
Powodów było wiele radość z możliwości zobaczenia się po świątecznej przerwie (było aż 40 osób!), odśpiewane sto lat z okazji 87 urodzin Anielki, ostatnia nasza obecność w Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia  (które niestety opuszczamy), cudny występ uczennic z Szkoła Podstawowa nr 44 w Katowicach wspólne kolędowanie.
Spotkanie było zorganizowane ze środków własnych stowarzyszenia oraz dzięki życzliwości dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 44 w Katowicach.
Dużo emocji…

Dziękujemy

W grudniu kończymy realizację w Kotłowni dwuletniego projektu o nazwie Centrum Społecznościowe Szopki -ll etap-zadanie Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia.

W projekcie wzięło udział 88 młodych ludzi z Szopienic i Biurowca – projekt zakładał udział 30 uczestników.

Zrealizowaliśmy wiele działań, za cel stawiając rozwój młodych ludzi, wyzwalanie ich aktywności, uczenie praktycznego działania poprzez realizację inicjatyw młodzieżowych.

To właśnie z inicjatywy młodych powstały unikatowe murale- – motywacyjna drabina, skrzydła, pojawił się kosz na nakrętki, czy też odbył się Festiwal Szalonych Szopów. 

Dawaliśmy wiedzę poprzez organizację dla młodzieży aż 8 treningów umiejętności społecznych.

Organizowaliśmy, zapraszając ciekawych ludzi Hit_owe spotkania uczące tolerancji, inspirujące do pokonywania trudności, rozwijające zainteresowania.

Przy wsparciu animatora powstał młodzieżowy spektakl stworzony metodą Teatru Forum “Piernik do wiatraka- czyli złe relacje”.

Działało Mini Studio Nagrań (co było możliwe dzięki temu, że stowarzyszenie pozyskało profesjonalny sprzęt). 

Młodzi ludzie tworzyli filmy, robili zdjęcia, część z nich dzięki temu odnalazła swoją zawodową drogę.

 

Liczbowo- chociaż liczby nie oddają emocji, radości, trudności, czasu działania w okresie pandemii:

Zrealizowaliśmy:

  • 392 spotkania z młodzieżą 
  • 26 spotkań edukacyjnych
  • 8 stacjonarnych treningów umiejętności i kompetencji społecznych
  • 12 wyjść i wyjazdów integracyjnych
  • 2 kursy podnoszące kwalifikacje
  • 11 inicjatyw młodzieżowych przy wsparciu animatorów lokalnych oraz pracownika ds. reintegracji młodzieży i rodziny w środowisku lokalnym
  • 4 wydarzenia lokalne zorganizowane przez wolontariuszy w ramach wkładu własnego 
  • mamy ponad 3000 obecności na listach z zajęć i wydarzeń

Dziękujemy, że tak aktywnie braliście udział w działaniach projektowych .

Nieocenionym wsparciem okazali się jak zawsze wolontariusze, stażyści oraz instytucje lokalne, które zawsze służyły pomocą. 

W Szopienicach – II etap – zadanie Centrum Animacji Młodzieżowej „Kotłownia”. był projektem partnerskim realizowanym przez nasze stowarzyszenie wspólnie z Miastem Katowice reprezentowanym przez MOPS Katowice.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Budżetu Państwa, budżetu Miasta Katowice i środków własnych Stowarzyszenia Mocni Razem.

Na zdjęciu zespół realizatorów projektu.

Równocześnie jest to ostatni rok realizacji Projektu Centra Społecznościowe w Śródmieściu i Zawodziu, w ramach którego realizowaliśmy działania Centrum Aktywności Lokalnej Zawodzie i Dzielnicowej Akademii Seniora. Było nam niezwykle przyjemnie móc współpracować z mieszkańcami dzielnicy. Codziennie pokazujecie nam, że jesteśmy Mocni Razem Dziękujemy, że tak aktywnie braliście udział w działaniach projektowych.

Jak w każdym projekcie nieocenionym wsparciem okazały się instytucje miasta Katowice, które zawsze służą pomocą. Dziękujemy w szczególności Urzędowi Miasta Katowice, liderowi projektu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, Miejskiemu Domowi Kultury Bogucice-Zawodzie, Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Zespołowi Szkół nr 1, Szkole Podstawowej nr 1 i Przedszkolu Miejskiemu nr 19. Wspaniale móc liczyć na Waszą pomoc!

9 grudnia rozświetliła się nasza dzielnicowa choinka, od tego roku już całoroczna i w lepszej lokalizacji- dziękujemy za wsparcie i pomoc Urzędowi Miasta Katowice.
Pogoda nie dopisała, ale dopisaliście Wy mieszkańcy. Piękne jest to nasze dzielnicowe spotkanie przy choince, nawet pod parasolami, ale z ciepłymi uśmiechami i radością na twarzach.
Były świąteczne życzenia od
Maciej Biskupski – Przewodniczący Rady Miasta Katowice
Barbara Wnęk-Gabor – Radna Miasta Katowice 
dyrekcji MDK Bogucice – Zawodzie
i nas czyli Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej “Mocni Razem” oraz wspólne śpiewanie kolęd.
Rozgrzewaliśmy się gorącą czekoladą, kawą i herbatą, a pierniczki dołożyła Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa
Animacje dla najmłodszych prowadzili wolontariusze, a starszych wiekiem wolontariuszy spotykaliście w strojach Mikołaja.
Wszystkim Wam dziękujemy i ogłaszamy, że na Zawodziu jest i świeci się choinka. 

Działanie realizowane w ramach zadania Dzielnicowa Akademia Seniora, finansowane ze środków Unii Europejskiej, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych stowarzyszenia.