Aktualności

Co jest ważne w takim czasie jak teraz? Czasie, w którym najważniejsze jest #zostańwdomu
Kontakt, bycie blisko siebie, rozmowa.
Za nami nie pierwsza już rozmowa z naszymi seniorami za pośrednictwem messengera. Daliśmy radę!
To była wielka radość widzieć się i móc porozmawiać, tak po prostu i tak o wszystkim.
Przydały się wszystkie wcześniejsze lekcje, szkolenie, indywidualne konsultacje.
Kolejne rozmowy przed nami-już się cieszymy.
Działanie realizowane w ramach projektu Dzielnicowa Akademia Seniora.
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Urzędu Miasta Katowice.

Centrum Aktywności Lokalnej to przede wszystkim ludzie, a tam gdzie są ludzie są i działania i nieważne gdzie, czy w domu, czy w terenie, ważne, że efekty tych działań są owocne!
W tak trudnych czasach kwarantanny, kiedy musimy zmierzyć się z rezygnowaniem z naszych planów, działań i często codziennych obowiązków poradziliśmy sobie wykorzystując dary technologii. Człowiek z drugim człowiekiem znajdzie się choćby na końcu świata- my postanowiliśmy działać w sieci! Codziennie rodzą się nowe pomysły, prowadzimy telekonferencje z mieszkańcami Zawodzia, w trakcie których planujemy działania na najbliższy czas. Już od pierwszych dni kwarantanny spotykamy się z mieszkańcami podczas zajęć fitness transmitowanych na żywo, które prowadzi nasz animator lokalny.
Nasi Wolontariusze prześcigają się w pomysłach- wzięli udział w akcji #skarpetkowewyzwanie, która jest wyrazem solidarności z osobami cierpiącymi na zespół Downa, przygotowali też internetowe rymowanki. W dobie kwarantanny stanęliśmy też przed wyzwaniem przeprowadzenia online próby nowej sztuki teatralnej przygotowywanej przez mieszkańców pt:”Romeo & Dżuliet” to było nowe i ciekawe doświadczenie.
Cały czas apelujemy o pozostanie w domu, ale nie zamykanie się w przysłowiowych „czterech ścianach” tylko otwarcie się na nowe możliwości. Udowadniamy, że nawet w takich okolicznościach możemy wiele zdziałać, bo wspólnie! I właśnie wspólnie z mieszkańcami stworzyliśmy kreatywny film „Pamiętniki z kwarantanny”, w którym mieszkańcy odegrali role aktorów, reżyserów i znowu górę wzięła inwencja i zapał do działania!
Codziennie wspólnie z mieszkańcami pokazujemy, że razem możemy wiele zdziałać bez względu na miejsce i czas! To nasze wspólne działanie najgłośniej wybrzmiało podczas udziału w III edycji akcji społecznej #SprzątamyDzielnicę zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty wskazany i zgłoszony przez naszą animatorkę oraz uczestniczki Klubu Mam teren do posprzątania w Zawodziu zdobył największą ilość głosów. O głosy walczyliśmy niezwykle ambitnie razem z Radą Jednostki Pomocniczej Nr 3, Aktywnym Zawodziem i Zawodzie jest w modzie! Całe Zawodzie zjednoczyło się nie wychodząc z domu!
Opisane działania realizowane w ramach projektu „Damy radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach realizowany w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Projekt jest przedsięwzięciem partnerskim, realizowanym wspólnie z miastem Katowice. Dofinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Urzędu Miasta Katowice.

Dnia 28.02.2020 drzwi Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia zostały otwarte dla nowych wolontariuszy. W ramach dnia otwartego młodzież mogła wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez pracowników stowarzyszenia i wolontariuszy. Uczestnicy mogli przyłączyć się do warsztatów tanecznych, wziąć udział w warsztatach kulinarnych oraz dowiedzieć się więcej na temat pierwszej pomocy i przećwiczyć swoje umiejętności. Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki – etap I realizowane w partnerstwie z Miastem Katowice, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

W tym roku na Zawodziu Walentynki nadeszły wcześniej bo już 11.02.2020 podczas organizowanego przez Centrum Aktywności Lokalnej „Sportove Love” w Ośrodku Sportowym „Słowian”.
Podczas wydarzenia mieszkańcy Zawodzia mogli wspólnie spędzić czas na zajęciach fitness i zumby, wydarzenie miało charakter sportowy a celem było nie tylko propagowanie zdrowego stylu życia ale integracja mieszkańców i zachęcanie do wspólnych działań.
W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję obejrzeć krótką inscenizację artystyczną przygotowaną przez wolontariuszy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Mocni Razem”, która opowiadała o sportowych perypetiach miłosnych. Dla najmłodszych przygotowana była strefa animacji. Ta niecodzienna inicjatywa odbyła się na Zawodziu już po raz drugi i cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców.

Działanie realizowane było w ramach projektu „Damy radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach realizowany w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Projekt jest przedsięwzięciem partnerskim, realizowanym wspólnie z miastem Katowice. Dofinasowany ze środków Funduszu Społecznego, Budżetu Państwa, budżetu miasta i środków własnych stowarzyszenia.

Karnawał to wspaniały okres tańca, zabawy i śpiewu. W dniach 31.01 i 07.02 odbyły się dwa bale karnawałowe, na których bawiła się młodzież z Klubu Nastolatka i rodzice z Klubu Rodzica wspólnie ze swoimi pociechami. Podczas balu gościliśmy piękne księżniczki, super bohaterów oraz postacie z bajek. Poza świetną zabawą wszyscy delektowali się własnoręcznie przygotowanymi wypiekami. Wspólna zabawa jeszcze bardziej zintegrowała uczestników projektu i zachęciła do kolejnych wspólnych działań.

Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki- etap I realizowane w partnerstwie z Miastem Katowice współfinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz Urzędu Miasta Katowice.

W ostatnią sobotę 40 osobowa grupa seniorów odwiedziła Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek miejsce absolutnie magiczne. Twórcą i właścicielem tego prywatnego muzeum w Radzionkowie jest Pan Piotr Mankiewicz. Od 20 lat gromadzi eksponaty, o których pięknie i z pasją opowiada. Pan Piotr ma 79 lat wiele w życiu przeżył, uważa, że naszym obowiązkiem jest uczyć szacunku do chleba, ale też do przeszłości.
W Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek tą przeszłość można naprawdę zobaczyć, dotknąć i poczuć.
Dopełnieniem wycieczki była kawa i pyszny serniczek w Zajazd Restauracja Karlik.
Działanie realizowane w ramach projektu Dzielnicowa Akademia Seniora. Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, Katowice – oficjalny profil miasta i środków własnych stowarzyszenia.

Przy współpracy ze stowarzyszeniem Mieszkańcy dla Katowic zorganizowaliśmy dla seniorów spotkanie edukacyjne na temat segregacji odpadów. Przedstawicielki stowarzyszenia przekazały podstawową wiedzę w tym temacie, przeprowadziły również ciekawe i niezwykle edukacyjne ćwiczenie praktyczne.
Najważniejsze to stosować zasady segregacji w praktyce, edukować rodzinę, znajomych, sąsiadów, bo to nasza wspólna sprawa.
Działanie realizowane w ramach projektu Dzielnicowa Akademia Seniora. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Urzędu Miasta Katowice i środków własnych stowarzyszenia.

Za nami spotkanie z uczniami Szkoły podstawowej nr 55 w Katowicach, którzy odwiedzili nas w Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia. Młodzież z Klubu Wolontariusza przygotowała blok autorskich animacji i zabaw tanecznych z wykorzystaniem umiejętności nabytych podczas „Szkolenia z umiejętności społecznych. Animator-zawód przyszłości.”
Działanie realizowane w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki-etap I realizowane w partnerstwie z Miastem Katowice współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Po premierze naszego przedstawienia „Bajka o życiu” która miała miejsce 10.12. 2019. podczas spotkania świątecznego, spotkaliśmy się z uznaniem odbiorców i postanowiliśmy pokazać nasze małe dzieło szerszej publiczności.
28.01.2020 wystawiliśmy naszą inscenizację na deskach Miejskiego Domu Kultury z udziałem zaproszonych gości.
Przypomnijmy, że “Bajka o życiu” to inscenizacja słowno-muzyczna przygotowana przez mieszkańców Zawodzia- uczestników projektu “Damy Radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach”
Za każdym razem kiedy tylko mówimy o tej naszej sztuce to dzieje się prawdziwa magia. Przedstawienie nie tylko połączyło prężnie działające w Centrum Aktywności Lokalnej Kluby Wolontariusza, Mam, Mieszkańców i Dzielnicową Akademię Seniora ale też narodziła się piękna współpraca z Miejskim Domem Kultury Bogucice-Zawodzie oraz z zaprzyjaźnionym ASG Warrriors Silesian.
Sztuka ma wymiar międzypokoleniowy i niesie noworoczne przesłanie. Powstała w wyniku współpracy animatora ze społecznością lokalną. Przedstawienie ma charakter amatorski, tworzony w całości przez mieszkańców. Warto zwrócić uwagę, że każdy mógł poczuć się aktorem ale jednocześnie twórcą tego dzieła. Najmłodszy aktor występujący na scenie ma niespełna rok natomiast najstarszy 84 lata. Praca przy inscenizacji dostarczyła nam wielu wzruszeń i pozytywnych emocji.

Ferie sprzyjają wspólnym radosnym i rodzinnym chwilom na sankach, śniegu i innym zimowym szaleństwom o czym przypomina nam nasz prężnie działający Klub Mam.
Co prawda w Katowicach śniegu nie ma, ale dzielne mamy i nawet tata rodzinnie udały się na poszukiwania zimy i śniegu.
I udało się !
Wspólny wyjazd do Wisły na zimowy plac zabaw sprawił, że nie tylko dzieci poczuły klimat ferii, ale i dorośli dobrze się bawili. To był świetnie wykorzystany czas.
Działanie realizowane w ramach projektu “Damy Radę! Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach”. Projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta Katowice i ze środków Unii Europejskiej.