„Piernik do wiatraka – czyli złe relacje” to spektakl Teatru Forum stworzony przez młodzież
przy wsparciu animatora lokalnego – trenera dramy – Agnieszkę Prycę. Premiera spektaklu odbyła się 2 czerwca 2022 podczas Gali Inicjatyw Młodzieżowych zorganizowanej w Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia przy ul. Brynicy 7 w Katowicach.
Tytuł spektaklu powstał po przeprowadzonej „burzy mózgów” na zajęciach grupy Teatru Forum, wtedy właśnie ktoś z młodzieży porównał złą relację do prawdy zawartej w przysłowiu, że coś pasuje do czegoś jak „piernik do wiatraka”. Temat spektaklu poruszał ważny problem braku umiejętności dostrzegania wokół życzliwych nam osób, a obdarzania zaufaniem tych, którzy wpływają negatywnie na nasze życie i rozwój osobisty.
Uczniowie mogli przećwiczyć zachowania asertywne wcielając się w rolę głównej bohaterki o imieniu Sandra i wspólnie poszukać najlepszego rozwiązania. Młodzi aktorzy Teatru Forum świetnie sprawdzili się odgrywając ustalone role i w improwizacjach z widownią. Grupę teatralną tworzyli uczniowie szopienickich szkół, którzy przez ponad 2 miesiące w każdy czwartek w Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia uczestniczyli w zajęciach i próbach zmierzających do powstania spektaklu.
Umiejętności społeczne są obecnie najbardziej cenione nie tylko na rynku pracy, ale ułatwiają
też porozumienie w życiu prywatnym. Scenariusz spektaklu niemal w całości został stworzony przez młodzież i powstał na bazie prawdziwych wydarzeń z ich życia lub ich rówieśników. Temat przedstawiony w spektaklu jest skierowany do nastolatków ale problem „toksycznych relacji” dotyczyć może praktycznie każdego.
Spektakl Teatru Forum, a raczej jego część bez czynnego udziału widzów zazwyczaj trwa
20-30 min. Jest to etap odegrania przedstawienia i zapoznania się odbiorców z problemem głównego bohatera. Po tej części spektakl odgrywany jest ponownie i widz może wejść na scenę, wcielić się w rolę głównego bohatera i zmienić bieg wydarzeń. W tego typu spektaklu nie ma widzów- są widzo-aktorzy.
CIEKAWOSTKI:
- Technika Teatru Forum została zapoczątkowana przez Augusto Boala, brazylijskiego pedagoga, jednego z najwybitniejszych reżyserów teatralnych Ameryki Łacińskiej.
Boal, w latach siedemdziesiątych więziony i torturowany za swoją działalność, został zmuszony do emigracji i przez wiele lat pracował poza Brazylią. W 2008 roku, bodaj jako jedyny do tej pory człowiek teatru, otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.
- Teatr Forum wchodzi w skład metody dramy – obecnie jednej z najskuteczniejszych metod edukacyjno-profilaktycznych. Badania międzynarodowego projektu DICE wykazały, że drama ma korzystny wpływ nie tylko na rozwój pięciu z ośmiu kompetencji lizbońskich, ale też na kompetencję dodatkową: umiejętność bycia człowiekiem, którą nazwano „wszystko to i jeszcze więcej”.
Spektakl był jedną z inicjatyw młodzieżowych realizowaną w ramach projektu Centrum Społecznościowe Szopki w Szopienicach – II etap, w ramach którego przez Stowarzyszenie „Mocni Razem” realizowane jest zadanie: Centrum Animacji Młodzieżowej Kotłownia, przy współpracy
z Miastem Katowice, reprezentowanym przez MOPS Katowice, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.