Poczuj, żeby zrozumieć

Poczuj, żeby zrozumieć

Opis projektu (okres realizacji 04.09.2023 – 30.11.2023)

Projekt ,,Poczuj, żeby zrozumieć” był zadaniem publicznym, realizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Mocni Razem” dla Miasta Tychy w oparciu o Program Polityki Senioralnej dla Miasta Tychy na lata 2020-2027 – Wspieranie przedsięwzięć na rzecz kształtowania świadomości społecznej dotyczącej starości i procesu starzenia się.

Cele projektu

Celem zadania było przeprowadzenie 6 warsztatów ,,Poczuj, żeby zrozumieć”, trwających po 2 godziny każdy, dla minimum 36 osób, pracujących w instytucjach na terenie miasta Tychy. Ponadto, celem warsztatów było doświadczenie przez uczestników ograniczeń ruchowych, słuchowych i wzrokowych wynikających z wieku oraz niepełnosprawności, aby pełniej zrozumieć funkcjonowanie osób starszych i z niepełnosprawnościami. Podczas realizacji zadania wykorzystano nowatorskie narzędzia, które stowarzyszenie posiada w swoich zasobach – symulator starości oraz koło komunikacji. 

Opis zrealizowanych działań

  • 6 warsztatów ,,Poczuj, żeby zrozumieć” skierowanych do pracowników instytucji z terenu miasta Tychy, mających częsty kontakt z osobami starszymi i niepełnosprawnymi,
  • przeprowadzenie warsztatów z użyciem nowatorskiego rozwiązania, jakim jest zastosowanie symulatora starości, który umożliwia wczucie się w sytuację seniora oraz osoby niepełnosprawnej,
  • przygotowanie tzw. dekalogu postępowania wobec osób starszych i niepełnosprawnych, dla uczestników warsztatów.

Osiągnięte rezultaty

  • 6 warsztatów ,,Poczuj, żeby zrozumieć” na terenie Miasta Tychy,
  • 54 uczestników warsztatów: 35 pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach, 2 pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy ,,MOZAIKA” W Tychach oraz 17 pracowników Urzędu Miasta Tychy.

Źródło finansowania

Dofinansowany ze środków budżetu Miasta Tychy i środków własnych stowarzyszenia.

Wartość zadania publicznego ,,Poczuj, żeby zrozumieć”

Wartość całego zadania: 10 600,00 zł
Dotacja Urzędu Miasta Tychy: 10 000,00 zł
Wkład własny: 600,00 zł