Różnice to nie granice

Różnice to nie granice

Opis projektu (okres  realizacji:  01.06 2016- 31.12 2016 )

Wszystkie podejmowane w projekcie działania ukierunkowane były na kształtowanie postawy tolerancji, zrozumienia i szacunku dla inności (narodowość, wyznanie, orientacja seksualna) Odbiorcami działań byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimznazjalnych. Podczas projektu brali udział w spotkaniach, dyskusjach, działaniach ( zamalowywanie hejtów) ukierunkowanych na rozbudzanie postawy tolerancji.

Opis głównych działań

  • Zorganizowano 29 spotkań z młodzieżą gimnazjalną i szkół ponadgimnazjalnych w trzech blokach tematycznych:
     „Tropiciele hejtów” Przeprowadzono cztery niezależne akcje tropienia i zamalowywania nienawistnych napisów na murach katowickich budynków połączone ze spotkaniami edukacyjnymi dotyczącymi zagadnienia dyskryminacji i mowy nienawiści.
    Młodzieżowa Żywa Biblioteka” Zorganizowano  osiem 2-godzinnych spotkań z ludźmi spotykającymi się z problemem dyskryminacji na co dzień: osobami innego niż katolickie wyznania, obcego pochodzenia, odmiennej niż heteroseksualna orientacji. Zaproszeni goście zaprezentowali swoją religię/kulturę, a młodzież  miała szansę zadać nurtujące ją pytania.
    „Nieobojętne filmy”. Przeprowadzono cztery spotkania, podczas, których problem respektowania praw człowieka, tolerancji dla inności i dyskryminacji został poruszony w formie dyskusyjnego klubu filmowego. Uczestnicy projektu oglądali filmy z Festiwalu Watch Docs, a następnie dyskutowano na tematy poruszanych w nich problemów.
  • Zorganizowano spotkanie podsumowujące, podczas którego zebrana młodzież podzieliła się swoimi wrażeniami i doświadczeniami, które zdobyła podczas warsztatów.
  • Stworzono krótki filmik z wypowiedziami uczestników na temat tego, co najbardziej ich poruszyło w trakcie trwania projektu, co uważają za cenne i wartościowe.

Źródło finansowania

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Katowice

Wartość  projektu:  11486zł