Co można zrobić pracując w oparciu o model organizowania społeczności lokalnej? Jak uaktywnić ludzi do zmiany swojego otoczenia? Czy możliwe jest wypracowanie trwałych zmian? Historia Osiedla „Bagno” pokazuje, że zmiany są możliwe i mają charakter trwały.
POCZĄTKI
W październiku 2007r na Osiedlu „Bagno” w Szopienicach nie było nic. Jedynie cztery mocno zaniedbane budynki mieszkalne, brudne, puste podwórko, dwie stare rozwalające się huśtawki. Mieszkańcy tego osiedla nie cieszyli się dobrą opinią społeczną.
KOLOROWE PODWÓRKO
Dzisiaj osiedle tętni życiem, a jest to efektem pracy i zaangażowania mieszkańców oraz wspierających ich instytucji. Mieszkańcy przy wsparciu pracowników Centrum Aktywności Lokalnej w Szopienicach oraz Hutniczo-Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej postawili plac zabaw dla dzieci posadzili kwiaty, dbają o porządek, postawili boisko do siatkówki, organizują sami różne wydarzenia i imprezy okolicznościowe. Grupa mieszkańców założyła też zespół muzyczny. Dozorczyni osiedla stała się wodzirejem zabaw bezalkoholowych i można ją spotkać na wielu festynach i wydarzeniach organizowanych w Szopienicach.
Mieszkańcy „wzięli sprawy w swoje ręce”, skorzystali ze wsparcia i zmienili najbliższe otoczenie, dbają o to, co zrobili, przyjmują kolejne wizyty studyjne i z dumą opowiadają o swoich dokonaniach. Pojawia się kolejna potrzeba, brakuje miejsca poza podwórkiem, w którym można się spotkać pogadać, zorganizować zajęcia.
KLUB OSIEDLOWY
Marzec 2013 kolejna zmiana na Osiedlu Bagno. Hutniczo-Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Katowicach przyznaje lokal na działalność klubu osiedlowego. To bezpośredni efekt starań naszego stowarzyszenia, pisma skierowanego do Prezesa spółdzielni konsekwentnego wspierania mieszkańców w dążeniu do zrealizowania planów pracy w społeczności lokalnej. W Klubie Osiedlowym odbywają się co tydzień zajęcia dla dzieci oraz warsztaty artystyczne dla dorosłych.
SIŁA LOKALNOŚCI
Mieszkańcy Osiedla Bagna są dumni z miejsca, w którym mieszkają. Nawet najmłodsi śpiewają „nasze małe Bagno”. Nasze oznacza wspólne, razem zmieniane, tworzone. Sukces i trwałe zmiany są możliwe dzięki temu, że mieszkańcy wiedzieli i rozumieli, że zmieniają swoje otocznie i pracują na rzecz swojej małej, lokalnej społeczności. Potrafili wykorzystać otrzymane wsparcie z instytucji publicznych, spółdzielni mieszkaniowej, organizacji pozarządowej, pozyskali także sponsorów.
Cieszy nas, że mieliśmy jako stowarzyszenie udział w stworzeniu Klubu Osiedlowego, zawsze wspieramy działania, które wprowadzają zmiany społeczne, ważne żeby wynikały z rzeczywistych potrzeb ludzi, bo to warunkuje ich zaangażowanie, wyzwala potencjał i daje siłę do działania.
Aktualnie klub działa w ramach Hutniczo-Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, dokonała się trwała zmiana w lokalnej społeczności osiedla Bagno.