Czy warto angażować się w wolontariat?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czym jest wolontariat?
Są to działania podejmowane przez bezinteresownych ochotników na rzecz społeczności. Chłopiec na spacerze z psem z schroniska, kobieta pomagająca odrabiać zadanie domowe dzieciom czy mężczyzna pomagający seniorom obsługiwać komputer. To właśnie oni – wolontariusze. Pojawia się pytanie – Czy warto angażować się w wolontariat?
Odpowiedź jest prosta – tak, i nie zastanawiaj się nawet chwili.
W życiu każdego z nas przyjdzie moment, kiedy będziemy pisać pierwsze CV z chronologicznie ułożonymi latami ukończenia szkół, kursami, poznanymi językami, lecz czy to wystarczy? Nie ma pewności. Sytuacja ta może się zmienić, gdy wybierzesz wolontariat oferujący wolontariuszom zaświadczenie – będzie lepiej się prezentować u przyszłego pracodawcy, prawda?
Pod tym zaświadczeniem będzie ukryte wszystko, co w nas najbardziej wyjątkowe. Mowa tutaj o umiejętności współpracy w grupie, poczuciu odpowiedzialności czy samodyscyplinie. Dodatkową zaletą będzie ograniczenie czasu spędzonego na rozmowach poprzez portale społecznościowe – czas ten poświęcisz drugiemu człowiekowi.  Jestem pewna, że takie doświadczenie pomoże budować nowe znajomości, szanować siebie nawzajem, ale i wyrażać swoje uczucia i opinie nie używając emotikonek.
A może jesteś osobą pracującą lub na emeryturze i czujesz, że czegoś Ci jeszcze w życiu brakuje? Spróbuj zostać wolontariuszem. Możesz podzielić się swoim doświadczeniem lub pasją z grupą zainteresowanych ludzi – z pewnością poczujesz się z tą sytuacją wyjątkowo.
Ponadto współpraca w realizacji wspólnych projektów, których efektem będzie uśmiech drugiej osoby, spowoduje poczucie spełnienia.
Jeśli wciąż nie przekonałam Cię, to spróbuj przyjść na spotkanie wolontariuszy, chociaż na chwilę i przekonaj się sam/a. Może zostaniesz tu na dłużej.

 

Autorka: Julia Szewc